Avcılar Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü
pages ABVİM

İlçemizde halkımızın sağlıklı ve huzurlu bir ortamda hayatlarını, işlerini sürdürmeleri için kamu hizmetinin en üst düzeyde olması bilinci ve anlayışı içerisinde İnsan ve Hayvan haklarına bağımlı kalarak en iyi derecede hizmet sunma gayreti içerisinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz

Kay Projesi Nedir ve Niçin Kay?

Kısırlaştır,  Aşılat  ve yerine bırakarak Yaşat,  artık yaygın olarak kullanılan ve hayvanseverlerimizin de sloganı haline gelmiş , hekimlerimiz tarafından da teşvik edilen bir yöntemdir. .  Ülkemizdeki  tüm yerel yönetimler bu konuda üstlerine düşeni yapması halinde, sokak hayvanlarının   %90 nın kısırlaşabileceğinin,   ve  altı sene içerisinde sokaklarımızda   artık   sahipsiz hayvanlara  rastlamayacağımızı ,    yapılan    araştırmalar   ortaya  koymaktadır.  Bizlerin de sonuçta gelmek istediği nokta budur.
 Bazı insanlarımız  tarafından bu  sokaklarımızı sahipsiz hayvanlarla doldurmak olarak yanlış bir algı içinde de olsada aslında onlar da evinizde beslediğiniz kedi ve köpeklerden farklı değillerdir. Onlarında bir zamanlar mutlu yaşadıkları bir evleri vardı. Veya  kısırlaştırılmamış     anne ve   babalarının    yavruları   idiler.   Sadece planlanmadıkları  için, güvenilir ve kalıcı yuvalar  bulamamış   ve  bu  yüzden dışarıda  kalmışlardır,    İşin aslı bu.
 Artık  evde besleyip te istemediğiniz hayvanlarınızı sokaklara da bırakamazsınız!
Bu davranışın   yasalar karşısında  cezası bulunmaktadır.
Sokak hayvanları problemi  100 yıllardır  devam eden bir problemdir. Osmanlı Sultanlarından tutun da, modern Türkiye’nin Belediye Başkanları, Vali ve Kaymakamları,  yani her türlü yerel yönetim bu sorunu çözmeye çalışmış   ama  çözememiştir.   Türkiye Cumhuriyetinin 2004 senesinde çıkartılan  5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile de KAY yasallaşmıştır. 
Bu yasayla artık kimsenin, “sokaklarda kedi ve köpek görmek istemiyoruz” diye keyfi bir şekilde yetkililere şikayet ederek onların toplatılmasını talep  edememmektedir.
Ancak henüz kısırlaştırılmamış   veya   aşılanmamış    sokak hayvanlarını yetkililere haber vererek onların kısırlaştırılmasını sağlayabilmektedir. Yeni çıkan  yasanın  6. maddesine göre tüm yerel idareler, oluşturacakları bakımevlerinde, sokaklarda   kısırlaştırılmamış     yani küpelenmemiş, serbest dolaşan kedi ve köpeklerin bir an önce toplatıp bu merkezlerde  kısırlaştırıp, aşılayıp, rehabilite    ettikten  sonra alındıkları  yere  tekrar bırakmakla  yükümlüdür!
Yasa, bu işlemden geçen hayvanların  kulaklarına   işaret olarak küpe takılmasını  kayıt   altına  alınmasını   şart  koşmaktadır.

Aynı yasa  sahipli köpek ve kedilerin de bir an önce kısırlaştırılmasını   talep etmektedir. 
Kay Projesi Nedir ve Niçin Kay? | Avcilar Belediyesi Veteriner İşleri