Avcılar Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü
pages ABVİM

İlçemizde halkımızın sağlıklı ve huzurlu bir ortamda hayatlarını, işlerini sürdürmeleri için kamu hizmetinin en üst düzeyde olması bilinci ve anlayışı içerisinde İnsan ve Hayvan haklarına bağımlı kalarak en iyi derecede hizmet sunma gayreti içerisinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz

Sıkça Sorulan Sorular

Değişik Başlıklarda bilgilendirmeler bu sayfada yapılmaktadır. 

 • Kısırlaştırma için aşı mı yapıyorsunuz? Bu işlem sonrası hayvan ne kadar süre ile yavrulamaz?.

  Aşılama

  Aşı veya ilaçlar ile kalıcı şekilde bir kısırlık sağlanamamaktadır. Kısırlaştırma işlemi; genel anestezi altında özellikle yumurtalık ve testislerin ameliyat ile alınması şeklinde yapılmaktadır. Bu operasyon sonrası hayvan ömrü boyunca yavru yapmayacaktır.

 • Hayvanların kulaklarına neden küpe takılıyor?

  Küpeleme

  Avcılar Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğümüzce kısırlaştırılmış köpeklere küpe işaretleyici olarak takılmaktadır. Bu işaret dış bakıda hayvanın kısırlaştırıldığını, kuduz aşılarının yapıldığını, kayıt altına alındığını ifade etmektedir.

 • Köpeğin kulağında küpe olması ısırmayacağı anlamına mı gelir?

  Köpeklerin Isırması

  Hayır. Köpeğin kulağında küpe olması, bu köpeğin kısırlaştırıldığı, kuduz aşılarının yapıldığı, kayıt altına alındığını gösterir. Ancak, kısırlaştırılan köpeklerin cinsiyet hormonu aktiviteleri oldukça azalacağından, hayvanın genel mizacında bir yumuşama ve saldırganlığında da azalma görülmektedir.

 • Sokakta baktığım köpeği kısırlaştırmak için Geçici Hayvan Bakımevine getirebilir miyim?

  Köpeklerin Rehabilitasyon merkezine getirilmesi

  Evet. Randevu alınarak, Geçici Hayvan Bakımevlerimize getirdiğiniz sokak hayvanları için kısırlaştırma hizmeti verilmektedir.

 • Geçici Hayvan Bakımevinden köpek sahiplenmek istiyorum. Köpek sahiplendiriyormsunuz?Ne yapmam gerekli? Ücretli mi?

  Sahiplendirme

  Mesai saatleri içerisinde Geçici Hayvan Bakımevlerimize gelerek dolduracağınız form sonrası uygun görüldüğü takdirde herhangi bir ücret ödemeden kimlik fotokopinizle köpek sahiplenebilirsiniz.

 • Sokak köpeğine araba çarptı kaçtı, yaralı yatıyor, bağırıyor. Onu alabilir misiniz?

  Yaralı Hayvan

  Evet. Avcılar sınırları içerisindeyse iletişim telefonumuzdan, Avcıalr sınırları dışında ise Büyükşehir Belediyesi’nin Alo 153 Beyaz Masa’yı arayarak; olay yerinin adresini ve hayvanın yanında bulunan kişinin iletişim bilgilerini verdiğiniz takdirde, nöbetçi ekibimizle, yaralı ve tedaviye muhtaç sokak hayvanları alınmakta ve sonrasında tedavileri yapılmaktadır.

 • Sokağımızda küpeli hayvan başka hayvanlarla çiftleşiyor, kısır hayvan çiftleşir mi?

  Kısır Hayvanlar

  Kısırlaştırılmış hayvan genellikle çiftleşmez. Ancak çok nadir olmak üzere böbrek üstü bezlerinden salgılanan cinsiyet hormonları etkisiyle çiftleştikleri görülebilmektedir, fakat hiçbir şekilde yavrusu olmayacaktır.

 • Kedime/ köpeğime aşı yaptırmak zorunda mıyım? Aşı yaptırmazsam bir zararı olur mu?

  Aşılama

  Birçok ölümcül hastalığa karşı, kedi ve köpeklere zamanında aşı yapılarak bağışıklık kazanmaları sağlanmaktadır. Zamanında aşı yaptırılmadığı takdirde telafisi mümkün olmayan sağlık sorunları yaşanabilmektedir.

 • Kedimi/ köpeğimi kısırlaştırmak için en uygun zaman ne zamandır?

  Kısırlaştırma

  Hayvanın cinsine, bakım ve beslenme koşullarına bağlı olarak değişebilmekle beraber ilk kızgınlığını (çiftleşme isteği) müteakiben, 6-7 aylıktan büyük kedi/köpeklerin kısırlaştırılması uygun görülmektedir.

 • Geçici hayvan bakımevlerinde Gönüllü olarak çalışmak istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekir??

  Gönüllü Kartı

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi düzenlediği kurslar neticesinde başarılı olanlar Yerel Hayvan Gönüllü Kartı alarak Geçici Hayvan Bakımevlerinde Hayvan Gönüllüsü olarak bizlere destek olabilirsiniz..

 • Sokak köpeklerini uyutuyor musunuz?

  Uyutma

  Hayır. Avcılar Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü olarak 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde, gerekli tedavi ve kısırlaştırılma işlemleri sonrası küpe takılan ve sahiplendirilemeyen köpekler alındıkları ortama geri bırakılmaktadır.

 • Bu köpekleri satıyor musunuz?

  Hayvanların Satılması

  Hayır. Hiçbir Birimimizde köpek sahiplendirme karşılığı ücret alınmamaktadır. Sahiplendirilmeyen hayvanlar gerekli tedavileri ve aşıları yapıldıktan sonra alındığı bölgeye bırakılmaktadır.

 • Bu hayvanı yolda bulduk size getirdik. Gerekenleri yapıyor musunuz? Mama ve su veriliyor değil mi?

  Bulunan Hayvanlara Muamele

  Avcılar Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü olarak 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde, Veteriner Hekimlerimiz gözetiminde, hayvanların sağlık ve refah seviyeleri gözetilip mama ve su verilerek, gerekli tedavileri ve kısırlaştırılma işlemleri yapılması sonrası tedavileri bitenler alındıkları ortama geri bırakılmaktadır.

 • Yakaladığınız hayvanları neden bırakıyorsunuz?

  Hayvanların Geri Bırakılması

  Kedi ve köpeklerin uzun süre kafeslerde bakılması etolojik ve fizyolojik yapılarına uygun değildir. Bu sebeple 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanununa göre hayvanlar alındıkları yere tekrar bırakılmak mecburiyetindedir. Ancak yaşlı, hasta ve sakat sahipsiz hayvanların Hayvan Bakımevi Birimlerimizde uzun süre bakımı yapılabilmektedir.Bunun yanı sıra bölgelerinden alınan hayvanlar aynı bölgelere kısırlaştırılıp konulmadığı takdirde bu bölgelere çevreden kısırlaştırılmamış hayvanlar gelmekte ve sokak hayvanı sayısını artırmakta ve çevresel açıdan da çeşitli problemlerin doğmasına sebep olmaktadır.

 • Avcılar Belediyesi’nin Kedi Bakımevi var mı?

  Kedi Bakımevimiz bulunmamamaktadır

  Hayır. Kedilerin uzun süre kafeslerde bakılması etolojik ve fizyolojik yapılarına uygun olmaması sebebi ile Kedi Bakımevimiz bulunmamaktadır.

 • Hangi tür hayvanlara hizmet veriyorsunuz? Kuşlara da hizmet veriyor musunuz?

  Diğer Hayvanlar

  Evet. Kanunda geçen Sahipsiz tüm hayvanlara hizmet vermekteyiz.

 • Traş ve mama satışı var mı?

  Mama Satışı

  Hayır. Traş ve mama satışı yada dağıtımı hizmetimiz bulunmamaktadır.

 • Bizim sokakta çok köpek var, onları topluyor musunuz?

  Köpeklerin Toplanması

  Avcılar Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü olarak 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği, sahipsiz sokak hayvanlarının toplanması, aşılanması, kısırlaştırılması, küpe takılıp kayıt altına alınması, tedavisi biten ve sahiplendirilemeyen hayvanların alındığı ortama bırakılma çalışmaları tarafımızca yürütülmektedir.

 • Yaralı hayvan var gelip alır mısınız?

  Yaralı Hayvan

  Avcılar Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü olarak 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği, , yaralı sokak hayvanları alınıp tedavi ve rehabilite edilmekte, tedavisi bitenler alındığı ortama geri bırakılmaktadır. İletişim Bilgilerimizden bizle irtibata geçebilirsiniz.

 • Kedi/köpek üretimi yapıyor musunuz?

  Üretim

  Hayır. Avcılar Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü olarak hayvan üretimi yapılmamakta, bilakis sokaklardaki hayvan popülasyonunun azalması yönünde kısırlaştırma faaliyetleri sürdürülmektedir.

 • Köpekler için eğitim veriyor musunuz?

  Köpek Eğitimi

  Hayır. Köpek eğitimi hizmetimiz yoktur. Bu amaçla özel köpek eğitim merkezleri tercih edilebilir.

 • Geçici Hayvan Bakımevlerinde pansiyon hizmetiniz var mı?

  Pansiyon Hizmeti verilmemektedir

  Hayır. Geçici Hayvan Bakımevlerimizde pansiyon hizmeti verilmemektedir..

 • Kedi ve Köpeklerin aşılarına ne zaman başlamalıyız?

  Hayvanınıza uygun aşı takvimi

  Kedi ve köpeklerinizi ilk aldığınız zaman bir Veteriner Hekim tarafından muayene edilmesi yerinde olacaktır. Veteriner hekiminiz hayvanınıza uygun aşı takvimi belirleyecektir.

 • Kedi/köpek ne zaman kızgınlık (çiftleşme isteği) gösterir?

  Kızgınlık Zamanı

  Hayvanın cinsine, bakım ve beslenme koşullarına bağlı olarak değişebileceği gibi genellikle kedi ve köpekler yaklaşık 6 aylıkken kızgınlık göstermeye başlarlar. Ancak detaylı bilgiyi veteriner hekimizden almnız faydalı olacaktır.

 • Kedi/köpek yavruları kaç aylıkken anne sütünü bırakabilir?

  Hayvanlarda Anne Sütü

  Hayvanın cinsine, bakım ve beslenme koşullarına bağlı olarak değişebileceği gibi genellikle kedi ve köpekler yaklaşık 5-7 haftalık olduklarında anne sütünü bırakırlar. Detaylı bilgiyi veteriner hekimizden almnız faydalı olacaktır.

 
 
 

 
Sıkça Sorulan Sorular | Avcilar Belediyesi Veteriner İşleri